
Tetiana zvládla reparát i díky Centru Young Caritas. Hledáte doučování pro svoje děti? Přiveďte je k nám
Jazyková bariéra bývá nejčastější překážkou integrace ukrajinských uprchlíků do české společnosti
Každý z klientů má svůj příběh, jehož české pokračování pomáháme psát dál
Workshopy, kurzy češtiny, pomoc s hledáním práce nebo komunitní akce a výlety pro děti. To vše provozujeme od listopadu 2022 v Centru Young Caritas, které je otevřeným a bezpečným prostorem pro všechny. Nejen pro ukrajinské uprchlíky. Naopak velice vítáni jsou na adrese Haštalská 11 v Praze také české děti a jejich blízcí. Všechny aktivity v roce 2023 jsme mohli zorganizovat díky finanční podpoře Ministerstva vnitra České republiky, hlavního města Prahy ve spolupráci s nadačním fondem UNICEF a městské části Praha 1.
Centrum Young Caritas vzniklo krátce po začátku války na Ukrajině, ale až v listopadu roku 2022 získalo vlastní suterénní prostory na Praze 1. Nejprve jsme se věnovali naplnění základních potřeb klientů a klientek od poskytnutí potravin přes rozdávání oblečení až po hlídání dětí, aby rodiče mohli vyřídit vše potřebné na úřadech. Postupně jsme se ale začali soustředit na integraci a adaptaci uprchlíků, především žen a dětí, které tvoří většinu příchozích z Ukrajiny. Celkově našim Centrem za rok 2023 prošlo 860 lidí a každý z nich má svůj příběh, jehož českou část jim pomáháme dále psát.
„Události, které uprchlíci přímo organizují, jim umožňují navázat nová přátelství s lidmi, kteří sdílejí podobné hodnoty a zájmy jako oni. Díky nim objevují nové koníčky a aktivně se zapojují do kulturního života v Praze. To jim pomáhá alespoň částečně zapomenout na každodenní trápení a problémy, které si s sebou z Ukrajiny přivezli.”
Lucie Kocíková, koordinátorka Centra Young Caritas
Klubovna Young Caritas byla otevřena 205 dní a prošlo jí více než 150 dětí ve věku 8 až 18 let. Společně jsme si hráli jsme si, tvořili a učili se.
„Mám radost vždy, když se nám podaří děti, co k nám chodí, v něčem posunout.“ Dana Benediktová, pracovnice s dětmi a mládeží v Centru Young Caritas
Názory vyjádřené na této webové stránce nereflektují automaticky stanovisko a postoje organizace UNICEF. Prezentace materiálu (včetně map) neznamená vyjádření jakéhokoliv názoru ze strany UNICEF na legální status jakékoliv země, oblasti, politické entity nebo hranic.
Jazyková bariéra bývá nejčastější překážkou integrace ukrajinských uprchlíků do české společnosti
Dobrovolnictvím k rozvoji osobnosti
Pomoc, kterou zvládneš i Ty!
5. prosince slavíme Mezinárodní den dobrovolníků
Představujeme aktivity pro děti z Ukrajiny organizované Centrem Young Caritas
Dana Benediktová, dobrovolnice Young Caritas