S dětmi z Ukrajiny na výletě u Berounky. Pojeďte příště s námi!

Představujeme aktivity pro děti z Ukrajiny organizované Centrem Young Caritas

S dětmi z Ukrajiny na výletě u Berounky. Pojeďte příště s námi!

Místo, které dřív sloužilo k výměně oblečení nebo pokojových květin, aktuálně patří hlavně dětem z Ukrajiny. Do Centra Young Caritas přicházejí s očekáváním a odcházejí s novými zážitky z výletů a workshopů, které pracovnice dětské adaptační skupiny pravidelně organizují. O podzimních prázdninách vyrazili na v pořadí čtvrtý výlet, tentokrát do Srbska.

Smíchovské nádraží kolem deváté hodiny ráno, kdy měli výletníci sraz, halila mlha. Byl čtvrtek, 27. října, a to znamenalo další volný den podzimních prázdnin. Tým Young Caritas složený ze tří pracovnic a jedné dobrovolnice napočítal osmnáct dětí, se kterými společně nasedli na vlak do Berouna.

Po čtyřiceti pěti minutách dojela skupina do cíle, odkud se vydala směrem k pivovaru, nad kterým se vine stezka svaté Ludmily. Protože děti byly plné energie a trasa pro ně nebyla dostatečně vysilující, za pochodu hrály nejrůznější hry. „Chodili jsme pozadu, po jedné noze, po druhé a pak jsme ještě zkusili kolíčkovanou. Všichni se náramně bavili,” vyjmenovává koordinátorka výletů Centra Young Caritas Dana Benediktová, která působí jako sociální pracovnice v oblasti dětské péče. Stezka utekla jako voda a skupina došla do Tetína, jedné z nejstarších tuzemských vesnic. Konečně vylezlo sluníčko a jeho paprsky začaly tančit po dvojici kostelů zasvěcených sv. Kateřině a sv. Ludmile.

Děti si vyhlídly místo na oběd na trávníku vedle rybníčku s lekníny. Svačinu pro výletníky bezplatně připravil tým Young Caritas. „Snažíme se, aby naše aktivity byly co nejvíce nízkoprahové a dostupné. Proto hradíme dětem jízdné i občerstvení. Ze strany rodičů je potřeba pouze dopravit potomka na nádraží a podepsat potřebný formulář,” vysvětluje Benediktová. Dál se pokračovalo po modré turistické značce směrem do Srbska, kde jsme si společně zahráli “Rybičky, rybičky, rybáři jedou”.

Vystoupali jsme také na vyhlídku, ze které jsou vidět meandry řeky Berounky. Pak jsme se ještě zastavili na dětském hřišti a přes Srbsko došli zpět do Berouna. Na pražské hlavní nádraží, kde si výletníky vyzvedli rodiče, jsme dorazili kolem půl páté odpoledne.

Obvykle plánujeme výlety pro děti starší sedmi let, tentokrát jsme ale měli i dva pětileté výletníky, proto nás po celou dobu doprovázely jejich ukrajinské maminky. „Rodiče s námi většinou nejezdí a pokud se přidají, pak pouze jednou. Když vidí, že je o jejich děti dobře postaráno, ví, že je příště bez obav mohou pustit samotné,” pokračuje Benediktová s tím, že se výletů vždy účastní i ukrajinsky mluvící pracovnice, aby případně cokoliv přeložila. Zaměstnanci i dobrovolníci Young Caritas jsou samozřejmě vyškoleni pro práci s dětmi včetně kurzu první pomoci.

Hledáme parťáky

Naším cílem je ukrajinské děti integrovat do české společnosti, proto bychom se rádi spojili s turistickým, skautským nebo jiným volnočasovým oddílem, který by nás na výlet doprovodil. Společně bychom vybrali místo a sestavili program tak, aby byl výlet obohacující jak pro české, tak ukrajinské děti.

Osobní zkušenost nahradí hodiny povídání o toleranci nebo škodlivosti předsudků. Během dětských her není podstatné, jaký jazyk děti ovládají, díky společnému zážitku spolehlivě překonají případné bariéry.

Pokud jste vedoucím takového oddílu, který navštěvují ideálně děti od 8 do 12 let, napište nám na youngcaritas@charita.cz nebo na sociální sítě Facebook či Instagram a společně něco vymyslíme.

Autorka: Anna Pálová