Young Caritas na jilemnickém filmovém festivalu Mnoho světů v Jilemnici

Ve dnech 6.–10. října 2021 se v jilemnickém Kině 70 uskutečnil již tradiční lidskoprávní festival dokumentárních filmů Mnoho světů. Tématem letošního 8. ročníku byla „budoucnost“. A Young Caritas zde nemohli chybět.

Young Caritas na jilemnickém filmovém festivalu Mnoho světů v Jilemnici

Hned ve středu jsme promítli film vyprávějící příběhy imigrantů v České republice, Bohu Žel. Po skončení filmu měli hosté jedinečnou příležitost potkat režiséra Sašu Dlouhého, Jana Schrotha z Mezinárodní organizace pro migraci a Kláru Boumovou, migrační koordinátorku Charity Česká republika. Ti společně odpovídali na otázky publika a diskutovali o migrační politice, legislativě a překážkách, kterým migranti musí čelit při příchodu do ČR.

V pátek nám bylo velkou ctí přivítat speciální hostku, Kafiyu. Dvaadvacetiletá Maďarka somálského původu Mahdi Said Kafiya, hlavní protagonistka snímku Easy Lessons, pohovořila o útěku z rodné země před nuceným sňatkem se starším mužem i o tom, jak se uprchlice může stát modelka. „Ženy v Somálsku prakticky nemají kontrolu nad svými životy ani těly […]. Pokud se vás muž z rodiny rozhodne provdat za peníze, tak vás prodá a vy proti tomu nemůžete nic dělat,“ uvedla Kafiya v rozhovoru pro Českou televizi.

V souvislosti s tamějšími poměry Kafiya dále zmiňuje, že somálské dívky raději po setmění vůbec nechodí samotné ven. „Všude se potloukají gangy kluků […] velmi časté jsou únosy i znásilnění“. Obecně jsou dívky v zemi velice záhy považovány za dospělé. Kafiyu zvyklou od dětství pečovat o sourozence i domácnost Evropa v tomto směru šokovala. „Když jsem přišla jako patnáctiletá do Evropy, všichni mi říkali, že jsem dítě a nemůžu za sebe rozhodovat. Já už se ale v osmi letech starala o všechny své sourozence, vařila jsem pro sedmičlennou rodinu a prakticky vedla celou domácnost“.

Kromě více než roční svízelné cesty do Evropy, během které byla dívka nucena strávit čtyři měsíce ve vězení v otřesných podmínkách bez jakýchkoliv hygienických potřeb, Kafiya vypráví o životě v maďarském dětském domově pro problémové dívky, konvertování i o tom, jaké to je žít s nálepkou uprchlík. V rozhovoru se dotýká také problémů spjatými s integrací běženců, stejně jako nenávisti pramenící mnohdy ze strachu z neznámého. „Pamatuju si, jak mi jedna paní na přechodu řekla, ať se vrátím, odkud jsem přišla“. Dle jejích slov je třeba „více ukazovat, co se s uprchlíky děje po tom, co začnou žít v nové zemi“. Podle Kafiyy by se tak lidé dokázali lépe ztotožnit s těmi, co přicházejí a pochopili by důvody, proč někteří opouštějí své domovy. „Každému [se totiž může stát], že jednou bude muset opustit svůj domov, protože tam pro něj už nebude bezpečno,“ říká. Kafiya si klade za cíl „inspirovat ostatní a pomoct [tak] bourat bariéry nedorozumění v dnešní polarizované společnosti“ (Zdroj: ČT24).

Sobotní den se nesl ve znamení workshopů a přednášek. Kromě kávového průmyslu byly otevřeny problémy týkající se budoucnosti měst a stranou nezůstal ani zákon umožňující manželství pro všechny. V závěru dne si účastníci vychutnali slampoetry vystoupení. Celý festival završila prohlídka historickou Jilemnicí s Romanem Vyšanským.

Nedílnou součástí festivalu byla i fotografická výstava Jindřicha Štreita nazvaná „Jsme ze stejné planety“. Fotografie dokumentují osudy takových lidí, kteří se rozhodli pro život v České republice, a to i přes to, že se se narodili někde úplně jinde.

Vybrané dobrovolné vstupné tentokrát poputuje na pomoc afghánským ženám.

Jilemnický festival máme tedy úspěšně za sebou a těšíme se zase na příští rok! Bylo to moc prima.

Celý rozhovor S Kafiyou Mahdi je k dispozici TADY.

Bližší informace o festivalu lze nalézt na webových stránkách https://www.mnohosvetu.cz/.

autor: Michaela Kříženecká
fotograf: Antonín Karásek a tým Young Caritas