České Budějovice

Václav Peltan

koordinátor Young Caritas
Diecézní charita České Budějovice

Facebook   Instagram

Mapa
Hradec Králové

Oxana Evsina 

koordinátorka Young Caritas
Diecézní katolická charita Hradec Králové

Facebook

Mapa
Plzeň

Eva Karasová

projektová koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita Plzeň

Instagram    Facebok

Mapa
Praha

Petra Špiková

koordinátorka Young Caritas
Charita Česká republika

Facebook Instagram

Mapa

Jak učíme cizince česky v době covidové

Dá se vůbec naučit česky s rouškou? Na to jsme se zeptali naší mladé dobrovolnice Oxany, která doučuje dvanáctiletou dívku původem z Vietnamu češtinu, samozřejmě v souladu s protiepidemickými opatřeními.

Jak učíme cizince česky v době covidové
Proč ses rozhodla pomáhat zrovna dětem cizinců?

Protože jsem taky kdysi neuměla česky a musela jsem v češtině studovat. Vím, jaké to je a nebylo to vůbec jednoduché, takže jsem byla vděčná za jakoukoli pomoc.

Dá se vůbec naučit česky s rouškou?

Na základě mých zkušeností se dají zvládnout nějaké základy, ale pak výuka neprobíhá tolik efektivně. Obzvlášť, když se doučuje dítě neslovanského původu, které nemá ve svém rodném jazyce některé české zvuky.

Máš nějaké rady a vychytávky?

Jelikož neumím ani slovo vietnamsky a slečna neumí moc anglicky, východiskem bylo doučování za pomoci obrázků, opakování slov a frází, zpívání písní. Výborná jsou i cvičení jazykolamů, a to pro jakýkoliv cizí jazyk. Výuka probíhá dvakrát týdně. Každopádně největší zásluhu má slečna, protože se snaží a poctivě připravuje domácí úkoly.

Jak prožíváš koronakrizi? Co ti vzala a je něco, co ti naopak dala?

Korona mi vzala hodně! Alespoň jsem si to myslela začátkem dubna roku 2020, jelikož jsem se musela přestěhovat po 4 letech z Prahy, která byla mojí cílovou životní stanicí. Ale ukázalo se, že stanice je jinde, a tak jsem se vrátila zpět do Hradce Králové, kde jsem teď spokojená a šťastná. Důležité je ne kde, ale s kým. 

Máš nějaký tip, jak „ve zdraví“ zvládnout lockdown?

Kvůli pandemii jsou různá omezení, která překážejí, a život není plnohodnotný. Ale věřím, že to není napořád a že bude líp. Když jsem smutná nebo psychicky vyčerpaná, vždy myslím na ty, co jsou na tom hůř, a hned „sebelitování“ mizí… Děkuji Pánu Bohu, že jsem zdravá a moje rodina a blízcí také!

Přeji všem pevné zdraví!

…a myslíte na jiné…♥