České Budějovice

Lucie Kohoutová

koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita České Budějovice

Facebook   Instagram

Mapa
Hradec Králové

Oxana Evsina 

koordinátorka Young Caritas
Diecézní katolická charita Hradec Králové

Facebook

Mapa
Plzeň

Milena Sojková

projektová koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita Plzeň

Instagram    Facebok

Mapa
Praha

Petra Cmárová

koordinátorka Young Caritas
Charita Česká republika

Facebook Instagram

Mapa

Dobrovolníci Young Caritas pomáhají příchozím z Ukrajiny

Tým Young Caritas v Praze za pár dní od vypuknutí ruské invaze vybudoval širokou síť dobrovolníků. Jejich práce je různorodá: od hlídání dětí, přes asistenci sociálním pracovníkům až po průvodce ukrajinských rodin. 

Dobrovolníci Young Caritas pomáhají příchozím z Ukrajiny

Už je to více než měsíc, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, nezávislý suverénní stát. Během této nelehké doby válka z domovů vyhnala přes 13 milionů Ukrajinek a Ukrajinců. V Česku se v souvislosti s uprchlickou krizí zvedla velká vlna solidarity, která nemá obdoby. Nespočet firem, institucí, neziskových organizací, ale i jednotlivců se dohromady připravilo a stále připravuje na příchod uprchlíků.

Young Caritas v Praze za pár dní od vypuknutí ruské invaze vybudovalo širokou síť dobrovolníků. Během tří týdnů přijalo a proškolilo více než 40 studentů i zaměstnaných, kteří v tuzemsku pomáhají příchozím z Ukrajiny se v novém prostředí rychle zorientovat. Hlídají děti, asistují sociálním pracovníkům, dělají průvodce ukrajinským rodinám.

Protože myslíme na naše dobrovolníky a chceme, aby se jim v týmu Young Caritas pracovalo co nejlépe, v úterý 22. března jsme se s nimi sešli v samotném srdci Charity ve Vladislavově ulici v Praze na koordinační a reflektivní schůzce. Povídali jsme si o aktuální situaci, o jejich dosavadních zkušenostech s dobrovolničením, o tom, co takové dobrovolnictví obnáší, co je na něm nejtěžší a o tom, co se jim na něm naopak líbí. Své poznatky dobrovolníci zapisovali do obrysu své ruky na papír. Každý prst pro ně představoval specifickou vzpomínku nebo požadavek či zkrátka jakoukoliv poznámku.

Hlídání dětí v Kongresovém centru v Praze

V Kongresovém centru vzniklo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), kde probíhá primární registrace příchozích z Ukrajiny, která mnohdy trvá několik hodin. Naši dobrovolníci tam pomáhají převážně v dětském koutku, který slouží k ulehčení celého přijímacího procesu. Rodiny s dětmi zde najdou klidné prostředí, kde si děti mohou pohrát, dobrovolníci se jim věnují, hrají s nimi třeba pexeso nebo fotbal, a rodiče si tak mohou zařídit administrativní záležitosti. V řadách Young Caritas jsou jak česky, tak ukrajinsky mluvící, kteří se na místě doplňují a navzájem podporují. Pomoc se tak nesoustředí pouze na hlídání dětí, ale naši dobrovolníci rovněž i tlumočí.

“V Kongresáku jsem byla dvakrát a hrála jsem s dětma fotbal. To se s nimi člověk snadno domluví,”

Na schůzce se všichni dobrovolníci shodli, že jazyková bariéra v podstatě problém není. Děti si touží hrát a že jim dobrovolník nerozumí každé slovo neřeší. “Jeden klučina mi po tom, co jsme dohráli, nakreslil portrét. To bylo roztomilé a mrzí mě, že jsem ho tam omylem nechala,” svěřila se Eliška.
 

Další dobrovolnice Agáta byla v Kongresovém centru už třikrát. “Nepřišlo mi, že by tam byl nějaký problém, děti jsou skvělé. A nevadí, že si nerozumíte, sem tam stejně něco pochytíte,” vysvětlila ostatním dobrovolníkům, kteří na svou první směnu teprve čekají. Anička k tomu doplňuje, že na děti v koutku mluvila česky, ony na ní ukrajinsky a nikomu to nevadilo. “Stejně jsme si rozuměli. Vtipné je i to, že kombinují všechno, co znají - ruštinu s ukrajinštinou i angličtinou. Přestože jsem se na začátku bála, když jejich jazyk vůbec neovládám, bylo to vážně fajn,” svěřila se.

Asistence v Odboru azylové a migrační politiky, Ministerstvo vnitra

Náš tým primárně ukrajinsky a rusky hovořících taktéž působí na tzv. OAMPech (Odbor azylové a migrační politiky), kde asistuje sociálním pracovníkům Arcidiecézní charity Praha. Na tomto místě uprchlíci řeší nejrůznější agendu od primární registrace přes zaměstnanecké karty až po víza k pobytu delší než 90 dní. Sociální pracovníci vítají pomoc například s tlumočením či primární organizací příchozích, tzn. jejich orientací na místě, aby věděli kam jít a zbytečně nebloudili.

Dobrovolnice Elena v prvních dnech popsala komplikovanou organizaci. Postupně ale každý věděl, co dělat, kde stát a s čím pomoci. “Na OAMPech s vámi vždycky někdo je, takže když něco nevíte, můžete se ho zeptat a pomůže vám,” vypráví Elena.

Průvodcovství ukrajinských rodin

V neposlední řadě se naši dobrovolníci zasluhují o komunitní podporu, která funguje na mnohem osobnější úrovni. Už se nejedná o organizaci stovek až tisícovek lidí, nýbrž každý z dobrovolníků se setká s jednotkami rodin osobně a stává se jejich soukromým “průvodcem”. Dobrovolníci rodinám pomáhají zajistit komunikaci s úřady, školami, lékaři, ale zároveň je provedou v okolí jejich bydlení, nasměrují na nejbližší obchod nebo případně pohlídají děti. Tým Young Caritas zkrátka propojuje jednotlivé ukrajinské rodiny, které v Česku zatím nemají žádné (nebo malé) zázemí, s dobrovolníky, kteří se stávají jejich kontakty pro co nejhladší a hlavně úspěšnou integraci.

Dobrovolnice Dana v Kongresovém centru byla dvakrát, ale už se stihla postarat i o dvě konkrétní rodiny. Řeší s nimi spíše úřední záležitosti a například zajišťuje komunikaci se školou nebo pomáhá s nacházením zaměstnání. “Nemusíte se toho vůbec bát, je to v pohodě. Instituce jsou na uprchlíky připraveny,” ujistila ostatní.

Naši dobrovolníci však i kromě pěkných a úspěšných vzpomínek připomínají ty smutné, které k pomáhání ukrajinským uprchlíkům migrujícím z místa války neodmyslitelně patří také.

“Přišel za mnou chlapeček a řekl mi, že tohle není jeho maminka. Prostě přijel s někým a jeho pravá maminka zůstala na Ukrajině. A kdo ví, co se s ní stalo, to nevíte, ale ani tomu dítěti to nemůžete říct,” svěřuje se s příběhem Elena.

Obecně je pro většinu dobrovolníků důležité to, že jejich práce a úsilí, které do dobrovolničení vloží, mají smysl a skutečně někomu pomáhají. “Když si uvědomíte, že přicházejí z místa, kde je válka, zasáhne vás to. Začnete přemýšlet úplně jinak, jsem ráda, že můžeme takhle pomáhat,” zakončuje schůzi Elena se souhlasným přikyvováním ostatních.

Young Caritas aktivně každým dnem vyhledává další a další příležitosti, jak své dobrovolníky zapojit do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Věříme, že naše snaha jim ulehčit celou situaci spojenou s opuštěním domova, se vyplatí a co je hlavní, že Ukrajincům opravdu pomůže.

Děkujeme všem dobrovolníkům!

Tým Young Caritas
 

Chcete se také stát dobrovolníkem Young Caritas? Napište na e-mail youngcaritas@charita.cz

 Autorka: Anna Pálová