Dobrovolníci Young Caritas pomáhají příchozím z Ukrajiny

Tým Young Caritas v Praze za pár dní od vypuknutí ruské invaze vybudoval širokou síť dobrovolníků. Jejich práce je různorodá: od hlídání dětí, přes asistenci sociálním pracovníkům až po průvodce ukrajinských rodin. 

Dobrovolníci Young Caritas pomáhají příchozím z Ukrajiny

Už je to více než měsíc, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, nezávislý suverénní stát. Během této nelehké doby válka z domovů vyhnala přes 13 milionů Ukrajinek a Ukrajinců. V Česku se v souvislosti s uprchlickou krizí zvedla velká vlna solidarity, která nemá obdoby. Nespočet firem, institucí, neziskových organizací, ale i jednotlivců se dohromady připravilo a stále připravuje na příchod uprchlíků.

Young Caritas v Praze za pár dní od vypuknutí ruské invaze vybudovalo širokou síť dobrovolníků. Během tří týdnů přijalo a proškolilo více než 40 studentů i zaměstnaných, kteří v tuzemsku pomáhají příchozím z Ukrajiny se v novém prostředí rychle zorientovat. Hlídají děti, asistují sociálním pracovníkům, dělají průvodce ukrajinským rodinám.

Protože myslíme na naše dobrovolníky a chceme, aby se jim v týmu Young Caritas pracovalo co nejlépe, v úterý 22. března jsme se s nimi sešli v samotném srdci Charity ve Vladislavově ulici v Praze na koordinační a reflektivní schůzce. Povídali jsme si o aktuální situaci, o jejich dosavadních zkušenostech s dobrovolničením, o tom, co takové dobrovolnictví obnáší, co je na něm nejtěžší a o tom, co se jim na něm naopak líbí. Své poznatky dobrovolníci zapisovali do obrysu své ruky na papír. Každý prst pro ně představoval specifickou vzpomínku nebo požadavek či zkrátka jakoukoliv poznámku.

Hlídání dětí v Kongresovém centru v Praze

V Kongresovém centru vzniklo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), kde probíhá primární registrace příchozích z Ukrajiny, která mnohdy trvá několik hodin. Naši dobrovolníci tam pomáhají převážně v dětském koutku, který slouží k ulehčení celého přijímacího procesu. Rodiny s dětmi zde najdou klidné prostředí, kde si děti mohou pohrát, dobrovolníci se jim věnují, hrají s nimi třeba pexeso nebo fotbal, a rodiče si tak mohou zařídit administrativní záležitosti. V řadách Young Caritas jsou jak česky, tak ukrajinsky mluvící, kteří se na místě doplňují a navzájem podporují. Pomoc se tak nesoustředí pouze na hlídání dětí, ale naši dobrovolníci rovněž i tlumočí.

“V Kongresáku jsem byla dvakrát a hrála jsem s dětma fotbal. To se s nimi člověk snadno domluví,”

Na schůzce se všichni dobrovolníci shodli, že jazyková bariéra v podstatě problém není. Děti si touží hrát a že jim dobrovolník nerozumí každé slovo neřeší. “Jeden klučina mi po tom, co jsme dohráli, nakreslil portrét. To bylo roztomilé a mrzí mě, že jsem ho tam omylem nechala,” svěřila se Eliška.
 

Další dobrovolnice Agáta byla v Kongresovém centru už třikrát. “Nepřišlo mi, že by tam byl nějaký problém, děti jsou skvělé. A nevadí, že si nerozumíte, sem tam stejně něco pochytíte,” vysvětlila ostatním dobrovolníkům, kteří na svou první směnu teprve čekají. Anička k tomu doplňuje, že na děti v koutku mluvila česky, ony na ní ukrajinsky a nikomu to nevadilo. “Stejně jsme si rozuměli. Vtipné je i to, že kombinují všechno, co znají - ruštinu s ukrajinštinou i angličtinou. Přestože jsem se na začátku bála, když jejich jazyk vůbec neovládám, bylo to vážně fajn,” svěřila se.

Asistence v Odboru azylové a migrační politiky, Ministerstvo vnitra

Náš tým primárně ukrajinsky a rusky hovořících taktéž působí na tzv. OAMPech (Odbor azylové a migrační politiky), kde asistuje sociálním pracovníkům Arcidiecézní charity Praha. Na tomto místě uprchlíci řeší nejrůznější agendu od primární registrace přes zaměstnanecké karty až po víza k pobytu delší než 90 dní. Sociální pracovníci vítají pomoc například s tlumočením či primární organizací příchozích, tzn. jejich orientací na místě, aby věděli kam jít a zbytečně nebloudili.

Dobrovolnice Elena v prvních dnech popsala komplikovanou organizaci. Postupně ale každý věděl, co dělat, kde stát a s čím pomoci. “Na OAMPech s vámi vždycky někdo je, takže když něco nevíte, můžete se ho zeptat a pomůže vám,” vypráví Elena.

Průvodcovství ukrajinských rodin

V neposlední řadě se naši dobrovolníci zasluhují o komunitní podporu, která funguje na mnohem osobnější úrovni. Už se nejedná o organizaci stovek až tisícovek lidí, nýbrž každý z dobrovolníků se setká s jednotkami rodin osobně a stává se jejich soukromým “průvodcem”. Dobrovolníci rodinám pomáhají zajistit komunikaci s úřady, školami, lékaři, ale zároveň je provedou v okolí jejich bydlení, nasměrují na nejbližší obchod nebo případně pohlídají děti. Tým Young Caritas zkrátka propojuje jednotlivé ukrajinské rodiny, které v Česku zatím nemají žádné (nebo malé) zázemí, s dobrovolníky, kteří se stávají jejich kontakty pro co nejhladší a hlavně úspěšnou integraci.

Dobrovolnice Dana v Kongresovém centru byla dvakrát, ale už se stihla postarat i o dvě konkrétní rodiny. Řeší s nimi spíše úřední záležitosti a například zajišťuje komunikaci se školou nebo pomáhá s nacházením zaměstnání. “Nemusíte se toho vůbec bát, je to v pohodě. Instituce jsou na uprchlíky připraveny,” ujistila ostatní.

Naši dobrovolníci však i kromě pěkných a úspěšných vzpomínek připomínají ty smutné, které k pomáhání ukrajinským uprchlíkům migrujícím z místa války neodmyslitelně patří také.

“Přišel za mnou chlapeček a řekl mi, že tohle není jeho maminka. Prostě přijel s někým a jeho pravá maminka zůstala na Ukrajině. A kdo ví, co se s ní stalo, to nevíte, ale ani tomu dítěti to nemůžete říct,” svěřuje se s příběhem Elena.

Obecně je pro většinu dobrovolníků důležité to, že jejich práce a úsilí, které do dobrovolničení vloží, mají smysl a skutečně někomu pomáhají. “Když si uvědomíte, že přicházejí z místa, kde je válka, zasáhne vás to. Začnete přemýšlet úplně jinak, jsem ráda, že můžeme takhle pomáhat,” zakončuje schůzi Elena se souhlasným přikyvováním ostatních.

Young Caritas aktivně každým dnem vyhledává další a další příležitosti, jak své dobrovolníky zapojit do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Věříme, že naše snaha jim ulehčit celou situaci spojenou s opuštěním domova, se vyplatí a co je hlavní, že Ukrajincům opravdu pomůže.

Děkujeme všem dobrovolníkům!

Tým Young Caritas
 

Chcete se také stát dobrovolníkem Young Caritas? Napište na e-mail youngcaritas@charita.cz

 Autorka: Anna Pálová