České Budějovice

Lucie Kohoutová

koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita České Budějovice

Facebook   Instagram

Mapa
Hradec Králové

Oxana Evsina 

koordinátorka Young Caritas
Diecézní katolická charita Hradec Králové

Facebook

Mapa
Plzeň

Milena Sojková

projektová koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita Plzeň

Instagram    Facebok

Mapa
Praha

Petra Cmárová

koordinátorka Young Caritas
Charita Česká republika

Facebook Instagram

Mapa

Přijmi výzvu a změň svět

Máš v hlavě nápad na projekt, s jehož pomocí dokážeš změnit své okolí? Nebo se chceš přidat k partě lidí, která už takový nápad má? Zapoj se do Young Caritas Challenge a my ti pomůžeme tvůj nápad zrealizovat!

Přijmi výzvu a změň svět

Young Caritas CHALLENGE má za cíl vdechnout život skvělým nápadům z oblasti udržitelného rozvoje, které by možná jinak nikdy nepřišly na světlo světa. Zároveň chce reagovat na aktuální dění kolem války na Ukrajině a přispět k podpoření solidarity, tolerance a respektu ve společnosti. Tato výzva tě provede od úplně prvotní myšlenky až po samotnou realizaci. Vítáni jsou všichni bez rozdílů. Můžeš se přihlásit, i když nemáš konkrétní nápad, co bys chtěl(a) ve svém okolí změnit. Na našich workshopech se naučíš lépe komunikovat, stanovovat si reálné cíle či sestavit schopný kreativní tým. Získáš povědomí o globálních souvislostech i o tom, kde shánět peníze na své nápady. Poznáš, že svým vlastním vizím můžeš věřit, pokud se na ně podíváš správným úhlem pohledu. 

I malé projekty mohou mít velký přesah.

Věř svým schopnostem, přihlas se do Young Caritas CHALLENGE a realizuj s námi svoje vize!

 

Co nás čeká? 

Ze začátku se všichni poznáme a rozdělíme se do skupinek podle toho, kdo na čem bude chtít pracovat. Pokud si ty či tvá skupina nebudete něčím jistí, žádný strach. Po celou výzvu pro vás bude k dispozci zkušený a vstřícný průvodce a mentor, který vám bude kdykoliv nápomocný. Pracuješ raději jako vlk samotář? Ani to pro nás není problém. Nejprve ti však ukážeme, že práce v týmu má své nedocenitelné výhody. 
 
Během Young Caritas CHALLENGE nás čekají víkendovky a workshopy, které potrvají od února do konce června, vždy dva dny v měsíci. Workshopy budou zaměřeny na více témat – budeme se věnovat udržitelnému rozvoji, popřemýšlíme spolu, co se nám v našem okolí nelíbí a jak bychom se mohli podílet na změně. Vyvrcholením bude Summer camp Young Caritas, kde budeme společně oslavovat naši aktivní účast.
 

Chci se přihlásit!

Koho hledáme? 

Je ti 15–18 let? Máš čas a chuť se Young Caritas Challenge aktivně věnovat po dobu 6 měsíců? Nezáleží na tom, jestli máš už nějaký nápad v hlavě nebo zatím hledáš, jak udělat svět lepším místem a pomoci lidem kolem sebe. Dostaneš od nás tipy, jak myšlenky a nápady dát dohromady a přetvořit je ve skutečný projekt. 
 
Tvůj tým ti pomůžeme najít a vybudovat, potkáš lidi, kteří mají podobné zájmy a kteří se navzájem podporují k dosažení úspěchu. Nemusíš v tom být od začátku sám, přihlásit se můžeš s kamarádem/ kamarádkou nebo rovnou v týmu.
 

Kdy a kde se budeme potkávat

Víkendovky v okolí Prahy:
18.–⁠20. března a 9.–⁠10. dubna
Workshopy v Praze:
odpolední akce v období mezi 25. 4.–⁠25. 6.
Pětidenní Summer camp:
červenec 2022

Proč do toho jít

  • Zjistíš, co je udržitelný rozvoj a jak k němu přispívat.  
  • Zlepšíš se v komunikaci, poradíš si s řešením konfliktů a zkusíš si, jak pracovat v týmu nebo ho rovnou vést.  
  • Naučíme tě, jak si víc věřit a pečovat o sebe a své okolí.
  • Naplánuješ si vlastní projekt. Zjistíš, jak ho propagovat a kde získat podporu nebo peníze na jeho realizaci.  
  • Potkáš partu lidí s podobnými zájmy a hodnotami. Během společných víkendovek a akcí zbyde čas i na zábavu 

Kolik to stojí

Vybíráme příspěvek na ubytování a jídlo během víkendovek ve výši 1000,- Kč (zahrnuje celkem 2 víkendovky a summercamp). Příspěvek se hradí jednorázově, údaje k zaplacení dostanete v potvrzení vaší přihlášky.
 

Stipendium

Udělujeme stipendia, stačí požádat při vyplnění přihlášky a napsat nám, proč si stipendium zasloužíš právě ty. Jejich počet je omezen. 
Workshopy s lektory, projektové dny a program jsou díky podpoře z MŠMT bezplatné. 
 

Příběhy našich dobrovolníků

 
Bez názvu (637 x 327 px)-3

Naty

Občas když jsem opouštěla restauraci nebo školní jídelnu, tak mi hlavou běžela myšlenka, co se asi děje se všemi těmi zbytky jídla, která si třeba v jídelně někdo objednal, ale už si ho nepřišel vyzvednout. Proč by se taková jídla neměla zužitkovat? A tak mě napadlo vymyslet projekt, který by poskytoval právě tato jídla, osobám, které si nemohou z finančních důvodů takové jídlo pořídit nebo jsou ohroženi hlademZkusila jsem něco hledat na internetu, a bohužel zjistila, že hygienická pravidla zakazují takovéto další nakládání se zbytky. Přijde mi to nesmyslné plýtváníVěřím, že přesto existují cesty, jak to změnit. Jen je potřeba to ještě promyslet a třeba najít někoho dalšího, kdo by do toho šel spolu se mnou.

 

 
Eliška

Eliška

Během svého studia na škole jsem viděla u popelnic poblíž kolejí hromady věcí, které byly kolikrát v dobrém stavu. Opakuje se to každý půlrok, když studenti opouští koleje. Vzpomněla jsem si, že jsem byla v létě na letní škole v Olomouci, kde mají Free Shop, tedy místnost, kam studenti i vyučující mohou odkládat věci, které nechtějí, nebo si brát zdarma věci, které se jim hodí. Náhodou jsem zjistila, že naše škola vypsala celouniverzitní soutěž, kam jste se mohli přihlásit s nápadem na projekt a pár z nich bylo vybráno a finančně podpořeno. Volala jsem tedy do Olomouce, že mě napadlo se přihlásit a zda by s tím souhlasili. V Olomouci mi dali jasnou zelenou a během výběrového řízení jsem vše s odhodláním odprezentovala a FreeShop byl vybrán! Byť jsem školu opustila a FreeShop také, sleduju ho z dálky a dodnes funguje. 

Kde domov Tvůj?

Thang

Jmenuju se Thang, a jsem dítě vietnamských migrantů, kteří sem do Čech přišli za lepším životem. Já už se tu cítím doma, ale v případě mých rodičů lze jejich pobyt zde v Čechách vnímat jako jakousi nutnost nebo povinnost vůči svým bližním, ,,postarat se”. Častokrát však na úkor jich samotných. Častokrát, na úkor ,,normálnímu” a klidnému způsobu života. Díky Charitě se mi dostalo příležitosti o tomto tématu mluvit, a to tak, že jsem s pomocí jejich prostředků mohl oslovit partu šikovných kreativců, s nimiž jsem názorově souznil, aby mi pomohli vytvořil krátký dokument, ve kterém bych toto téma mohl alespoň z části zachytit. Ten dokument jsme nazvali Kde domov Tvůj. Je v něm zachyceno několik životních osudů, s jejichž pomocí se ptáme na to, kde jednotliví protagonisté nalézají svůj domov. Což ale není tak jednoduchý úkol, jak by se mohlo zprvu zdát. 

Chci se přihlásit!

Často kladené otázky

Kolik času mi to zabere?

Young Caritas Challenge je půlroční výzva. Čeká nás několik společných víkendů a v mezičase budeme v kontaktu podle potřeby.

Po kolika budou týmy?

Týmy nebudou striktně rozdělené, záleží tedy na vás všech, co vás bude zajímat a jak se budete chtít rozdělit. Maximální počet účastníků v jednom týmu je pět lidí.

Jak se vyřeší to, když nemám nápad?

Pokud nemáš nápad, budeme mít dostatek času probrat, co bys chtěl(a) změnit a jaké nápady mají ostatní účastníci. Pokud se budeš chtít přidat k jinému týmu, budeš mít takovou možnost.

Když už nápad mám, jak poznám, že se s ním můžu přihlásit?

Přihlásit se můžeš s jakýmkoli nápadem, který by zlepšil něčí život či okolní svět. Ať už se týká sociálního prostředí, problematiky znevýhodněných osob, občanského aktivismu, rovnoprávnosti nebo třeba ekologie.

Co se bude dít, až vám pošlu svůj nápad?

Přečteme si ho nebo si ho poslechneme (v případě videa) a pokud nás zaujme, pozveme Tě na víkendovku v Praze 18.-20. března.

Jak bude program časově náročný?

Program potrvá od března do června. Zahrnuje 2 víkendovky a workshopy vždy na 2 dny v měsíci. V mezičase můžete také využívat individuální setkávání s mentory. Na závěr nás potom čeká summer camp.

Kolik to bude stát?

2 víkendovky a summercamp Tě bude stát dohromady 1000,-. Pokud si to ale nemůžeš dovolit, podpoříme Tě stipendiem.

Co když mi bude 15 až na jaře?

Nevadí, budeme rádi, když se přihlásíš. Pro nás je nejdůležitější Tvé odhodlání a chuť se zapojit. :)

Nemůžu pracovat sám/sama?

Pokud chceš pracovat sám/sama, nebudeme Ti v tom bránit.

Kontaktní osoba

Aneta Fodorová
+420 731 614 612

 

O nás 

V Young Caritas se snažíme objevovat, jakým způsobem může každý z nás pozitivně přispět společnosti i našemu prostředí. Díky přednáškám, workshopům a spolupráci se školami i mládežnickými spolky se snažíme přiblížit témata, která v Charitě řešíme v České republice i v zahraničí. Podpoříme i tebe, ať už se rozhodneš prosadit nějakou změnu ve svém okolí nebo upozornit na nějaký problém či situaci, která si zaslouží pozornost. 

Jdeš do toho? Vyplň přihlašovací formulář a my se budeme těšit na naši společnou cestu!