České Budějovice

Lucie Kohoutová

koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita České Budějovice

Facebook   Instagram

Mapa
Hradec Králové

Oxana Evsina 

koordinátorka Young Caritas
Diecézní katolická charita Hradec Králové

Facebook

Mapa
Plzeň

Milena Sojková

projektová koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita Plzeň

Instagram    Facebok

Mapa
Praha

Petra Cmárová

koordinátorka Young Caritas
Charita Česká republika

Facebook Instagram

Mapa

První ročník Léta s Young Caritas v Plzni

Projekt Young Caritas pořádal v období letních prázdnin Léto s Young Caritas pro děti zaměstnanců Diecézní charity Plzeň. Také jsme oslovili projekt Fandi mámám.cz a nabídli účast dětem, jejichž rodiče jsou ve složité životní situaci. Pro všechny děti byl zdarma. Zájem o první ročník Léta s Young Caritas nás mile překvapil.

Aktivity vedla koordinátorka projektu Pavlína Rabasová s dobrovolníkem, členem Integrovaného záchranného systému. Pro děti byl připraven zábavně-vzdělávací program plný výletů, workshopů a volnočasových aktivit v charitním duchu. Cílem bylo seznámit děti s prací Charity v Plzeňském kraji.

„S dětmi jsme navštívili Sociálně terapeutické dílny Sv. Josefa v Domažlicích, kde si společně s klienty dílen mohly vyzkoušet různé výtvarné techniky, kterým se zde věnují, jako například práci s ručním papírem, filcem, korálky a mnohým dalším. Děti byly nadšené. Mne obrovsky nadchla vzájemná spolupráce mezi klienty a dětmi. Bylo to velmi přínosné odpoledne pro všechny,“ říká koordinátorka Pavlína.

Děti během jedné z aktivit navštívila také hlídka Policie ČR a edukovala je o policejní práci, ukázala jim své vybavení a také policejní vozidlo. Děti si mohly vyzkoušet výstroj Policie ČR – váha vest není zdaleka tak komfortní, jak by se mohlo zdát. Toto odpoledne bylo pro děti velmi poutavé a svůj zájem policistům dokazovaly zvídavými dotazy. Předvedena byla dokonce i zásahová policejní akce.

S dětmi jsme dále navštívili hasiče a záchranou stanici, kde je členové IZS seznámili s jejich prací, výzbrojí a přidali také poutavé zážitky z profesního života.

Zoologická zahrada města Plzně pro nás připravila komentovanou prohlídku zoo, ta děti velmi bavila a odnášely si mnoho nevšedních zážitků.

Program probíhal také ve spolupráci s kreativními workshopy připravenými na míru pro tento projekt Blankou Piškulovou, která má v Plzni kreativní obchod s dílnou. „Za její spolupráci jsme velmi vděční, Blanka umí děti nadchnout a jejich výrobky byly opravdu krásné,“ dodává Pavlína.

Neopomněli jsme ani na zdravý životní styl a dobré protažení, to s námi strávila odpoledne reprezentantka ČR v běhu na 400 m Tereza Petržilková. Dětem nejenom přiblížila důležitost zdravého životního stylu, ale i co obnáší život sportovce a jak vypadá její běžný den.

Děti odcházely každý den z aktivit spokojené, příjemně unavené a zároveň plné nových zážitků. Všechny projektové dny a tandemy se vydařily nad rámec našeho očekávání a věříme, že jej v příštím létě opět zopakujeme.

Velmi děkujeme všem, kteří pomáhali s přípravou a realizací prvního Léta Young Caritas. Bez této pomoci by program pro děti nemohl být tak pestrý a zábavný. Jmenovitě bychom chtěli poděkovat Ondřeji Štěpáníkovi, Tereze Petržilkové, Blance Piškulové, Sociálně terapeutickým dílnám sv. Josefa v Domažlicích, Nízkoprahovému klubu Chapadlo v Klatovech, zoologické zahradě v Plzni, ZOO Plasy a Evě Karasové.

 Young Caritas
Diecézní charita Plzeň
 
EU+MSMT2