České Budějovice

Václav Peltan

koordinátor Young Caritas
Diecézní charita České Budějovice

Facebook   Instagram

Mapa
Hradec Králové

Oxana Evsina 

koordinátorka Young Caritas
Diecézní katolická charita Hradec Králové

Facebook

Mapa
Plzeň

Milena Sojková

projektová koordinátorka Young Caritas
Diecézní charita Plzeň

Instagram    Facebok

Mapa
Praha

Petra Špiková

koordinátorka Young Caritas
Charita Česká republika

Facebook Instagram

Mapa

Letní klub Young Caritas v Plzni: příměstské tábory plné tvoření, zážitků i dobrodružství

Jak smysluplně a přitom zábavně prožít volný čas o prázdninách? Na to našly odpověď desítky dětí, které se v Plzni zúčastnily příměstských táborů pořádaných v rámci Letního klubu Young Caritas. Pestrou mozaiku tvůrčích a outdoorových aktivit si pochvalovali jak samotní účastníci, tak i jejich rodiče, kteří se mnohdy divili, co vše se dá stihnout během jednoho týdne tábora. Celý program byl navíc pro děti bezplatný díky podpoře Evropské unie a MŠMT.

DCHP_Deti_YC_radost

„Jakmile byl na dohled konec lockdownu a rozvolnění protiepidemických anticovidových opatření, začali jsme plánovat letní aktivity pro děti,“ vysvětlila koordinátorka projektu Young Caritas v Plzni Milena Sojková. „Námi realizovaný projekt je totiž zaměřen na neformální, tedy volnočasové vzdělávání dětí a mládeže. Přišli jsme na myšlenku, že by se dalo období letních prázdnin celé využít k zábavnému vzdělávání dětí ve formě příměstských táborů,“ dodala Sojková.  

V projektovém týmu tedy vytvořili letní program na míru předškolákům a školákům převážně z prvního stupně ZŠ. Každý den od osmi do půl páté se věnovali dětem kromě organizátorů ještě tři zajímaví a zkušení lektoři, které pracovníci Young Caritas vytipovali a pozvali coby inspirativní pedagogické osobnosti.

Škála témat byla opravdu různorodá, od výtvarných workshopů přes geografii, angličtinu, hudbu, přírodovědnou tématiku a týmové outdoorové hry, až po péči o handicapované a zdravovědu. „Zároveň jsme děti nenásilnou formou seznámili s důležitými celospolečenskými tématy, jako je respekt vůči ostatním, solidarita, ekologie, udržitelnost, tolerance, bezpředsudečnost a sociální spravedlnost,“ popsala koordinátorka Milena Sojková.

DCHP_Lavova_lampa_pokus

Základna táborů byla v klubovně Young Caritas a přilehlé zahradě Diecézní charity v Plzni na Slovanech. Zde se odehrály především různorodé tvůrčí workshopy, například malování na trička či tašky barvami na textil, plstění šperků i různých figurek, modelování z keraplastu i výroba bezobalových mýdel. Za pozornost stojí také drátenický workshop, při němž zkušená lektorka Ivana Sedmerová děti naučila, jak vyrobit nejrůznější dekorace z drátu a následně je dozdobit korálky.

Zajímavá byla také technika tzv. pískování, kdy děti pod vedením lektorky Evy Müllerové vytvářely zajímavé obrázky pomocí posypu samolepicích vzorů různobarevným křemičitým pískem. Děti byly z tohoto tvoření tak nadšené, že vzniklo velké množství pískových obrázků a na závěr byla uspořádána soutěžní výstava. Děti pak svými uměleckými díly obdarovaly své přátele a blízké.   

Dalším velkým hitem Letního klubu Young Caritas byla výroba barefoot sandálků pod vedením lektorky Barbory Grygarové. Rázem vznikla na zahradě charity obuvnická dílna, kde si každý mohl vyrobit na míru jednoduché, avšak originální a elegantní sandály vázané pomocí speciálního systému uzlů z různobarevné padákové šňůry. Děti si procvičily manuální zručnost i trpělivost a vyzkoušely si něco úplně nového.

DCHP_Vyroba_sandalu_tandem

Se značným ohlasem se setkal také cestovatelský program dobrodruha a kouče Štěpána Pastuly. Ten nejenže děti provedl Afrikou, Indií i Severní Amerikou, které sám procestoval, ale také je naučil, jak rozdělat oheň v přírodě, hrát na domorodé hudební nástroje a střílet z luku. Vše propojil s divadelními scénkami, do nichž se zapojily všechny děti a Štěpán je vybavil spoustou autentických oděvů a rekvizit, které dovezl ze svých cest.

Lektorka Karolína Bizubová naučila děti, jak se správně starat o handicapované a jaké pomůcky tito lidé potřebují ke svému nelehkému životu. Děti si zábavnou formou vyzkoušely roli asistenta i handicapovaného člověka a vzájemně o sebe zkoušely pečovat, například jeden druhého krmit a oblékat. Oči zavázané šátkem nebo s nasazenými neprůhlednými brýlemi jim pomohly lépe pochopit, jak se cítí zrakově postižení. Velký úspěch měla i táborová Paralympiáda.      

Část aktivit se uskutečnila v inspirativním prostředí klášterní zahrady na Jiráskově náměstí, jež je zelenou oázou skrytou před zraky veřejnosti. Zde byl dostatek prostoru a klidu na některé outdoorové aktivity, například Africký den nebo Přírodovědnou stezku. Young Caritas také chodili k řece Radbuze, do arboreta Sofronka na Včelí stezku i do přírodní rezervace Petrovka.

„Jsme rádi, že jsme dětem zpříjemnili léto, když už ve školním roce nemohli mít kroužky kvůli covidu,“ zhodnotila letní aktivity koordinátorka projektu Milena Sojková. „Zároveň jsme pomohli jejich rodičům, kteří o prázdninách neměli pro děti hlídání. Některé děti byly ze znevýhodněného prostředí, např. z azylových domů, nebo vyrůstaly v pěstounské péči,“ dodala Sojková. Byl také naplněn další cíl projektu, a to vzájemná inspirace všech zúčastněných pracovníků a rozšíření jejich kompetencí v neformálním vzdělávání dětí a mládeže.